Results 15/16

Showing all results 15/16. Click on Competition name or Team name to filter. Please note that results marked (provisional) do not affect the league tables.

Knock Out Round
Tuesday 10th May 2016

Atticus KO Vs Chester KO
1 Michael Williams 0 - 1 John Carleton
2 Jim Wiseman 0 - 1 David Robertson
3 Sanjoy Banerjee 0 - 1 Chris Doran
4 Steve Burge 1 - D Colm Buckley
5 Derek Rooney 0 - 1 Steve Connor
6 Steve Philp 0 - 1 Michael McDonagh
7 Tom Webb 0 - 1 Daniel Savidge
Handicap: -
Final Score: - 6

Colm Buckley could not find the venue

Division 4
Tuesday 10th May 2016

Chester L Vs Buckley/Mold 3
1 Benji Rajapandian ½ - ½ Robert Goodwin
2 Danny Rajapandian 1 - 0 James Walker
3 Manny Rajapandian 0 - 1 Ben Barnes
4 Daniel Richards 1 - 0 Jack Kemp
Final Score: -

(Provisional).

Division 4
Tuesday 10th May 2016

Chester M Vs Buckley/Mold 4
1 Abhijay Chawda 0 - 1 Sithika Medagedara
2 Sam Burchett ½ - ½ Sandi Medagedara
3 Rutujay Chawda 1 - 0 Brandon Shaw
4 D - 1 Eluned Rathbone-Jones
Final Score: -

(Provisional).

Division 3
Wednesday 4th May 2016

Buckley/Mold 2 Vs Hoylake/Great Meols 3
1 Richard Owens 1 - 0 Ron Ledgard
2 Stephen Dunning 0 - 1 Bahkti Vasiev
3 Quentin Dodd 1 - 0 John Smallthwaite
4 Brian Lowens 1 - 0 Pete Steeples
5 Ifan Rathbone-Jones 1 - 0 Radu Tatar
Final Score: 4 - 1

Teams now correct

Division 4
Tuesday 3rd May 2016

Chester J Vs Buckley/Mold 3
1 John Robson 0 - 1 Robert Goodwin
2 Noel Kelly 0 - 1 James Walker
3 Barry Kelly 0 - 1 Ben Barnes
4 D - 1 Billie Kemp
Final Score: 0 - 4

Division 3
Friday 29th April 2016

Pensby 2 Vs Hoylake/Great Meols 3
1 Brian Crompton ½ - ½ Ron Ledgard
2 Adam Hodgson 1 - 0 John Smallthwaite
3 Allan Clarke 0 - 1 Pete Steeples
4 Ron Sheen 0 - 1 Radu Tatar
5 Bill Anderson 0 - 1 Anthony Tatar
Final Score: -

(Provisional).

Division 4
Wednesday 27th April 2016

Buckley/Mold 3 Vs Chester M
1 James Walker 1 - 0 Roberto Pino
2 Ben Barnes 0 - 1 Abhijay Chawda
3 Jack Kemp ½ - ½ Rutujay Chawda
4 Billie Kemp 1 - D
Final Score: -

Buckley/Mold advised of default before the match

Division 2
Tuesday 26th April 2016

Atticus Vs Malpas & Oswestry
1 Michael Williams 0 - 1 Charles Lowick Higgie
2 Jim Wiseman 0 - 1 Peter Lovatt
3 Steve Burge 1 - D
4 Sanjoy Banerjee 1 - 0 Graham Ives
5 Steve Philp 1 - 0 Orlando Bell
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 26th April 2016

Hoylake/Great Meols 2 Vs Buckley/Mold 1
1 Mike Stoddart ½ - ½ Andy Barber
2 Peter Holian 1 - 0 David Pearcey
3 Dave Picken ½ - ½ Liam Jefferies
4 Brian Clarke 1 - 0 Quentin Dodd
5 Ron Ledgard 1 - 0 Jim Hanson
Final Score: 4 - 1

Division 3
Monday 25th April 2016

Frodsham Vs Chester G
1 Pat Ridley 1 - 0 Benji Rajapandian
2 Jeff Reid 1 - 0 Danny Rajapandian
3 Frank McGuigan 1 - 0 Manny Rajapandian
4 Angus Weir 1 - 0 Jake Gibson
5 Jim McPhillips 1 - 0 Daniel Richards
Final Score: 5 - 0

(Provisional).

Division 1
Friday 22nd April 2016

Chester D Vs Wallasey 1
1 Rohan Yesudian 1 - 0 Greg Hughes
2 Daniel Savidge 0 - 1 Phil Brine
3 Riyaan Yesudian 1 - 0 Gary Hall
4 James Lee 1 - 0 Ian Stent
5 Seth Collinson 1 - 0 Ron Champion
Final Score: 4 - 1

Division 4
Friday 22nd April 2016

Chester P Vs Pensby 3
1 Jake Gibson 0 - 1 Allan Clarke
2 Arin Theard 0 - 1 Dragos Raureanu
3 James Frost 0 - 1 Bennett Appleyard
4 A. Matijasevich 0 - 1 Pauline Hodgson
Final Score: 0 - 4

Division 2
Wednesday 20th April 2016

Buckley/Mold 1 Vs Chester F
1 Andy Barber ½ - ½ Jixin Yang
2 David Pearcey 1 - 0 Steve Williams
3 David Aldridge 0 - 1 Claire Kerton
4 Stephen Dunning 1 - 0 Jack Yang
5 Ifan Rathbone-Jones 1 - 0 Ian Clayton
Final Score: -

Division 4
Wednesday 20th April 2016

Buckley/Mold 4 Vs Chester J
1 Sithika Medagedara 1 - 0 Geoff Townsend
2 Sandi Medagedara 1 - 0 Noel Kelly
3 Sue Kemp 0 - 1 John Robson
4 Brandon Shaw 1 - 0 Barry Kelly
Final Score: 3 - 1

Division 1
Wednesday 20th April 2016

Penyffordd Vs Chester B
1 Bob Clark 1 - D
2 David Jameson 1 - D
3 Ray Pearson 1 - D
4 John Gorman 1 - D
5 Richard Burton 1 - D
Final Score: 5 - 0

Division 1
Tuesday 19th April 2016

Hoylake/Great Meols 1 Vs Chester A
1 Dave Tebb 0 - 1 John Carleton
2 Mike Stone 0 - 1 David Robertson
3 Nick Martin 1 - 0 David Stuttard
4 Mike Smith 1 - 0 Matthew Dodsley
5 Thomas Carroll 1 - 0 Steve Williams
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 19th April 2016

Crewe Vs Pensby 1
1 Karl Lockett 0 - 1 David Clark
2 Rich Wiltshir 1 - 0 Phil Owen
3 David Hulme 1 - 0 David Ashton
4 Martin Gill 0 - 1 Liam Cadigan
5 David Price 1 - 0 Brian Crompton
Final Score: 3 - 2

Division 4
Tuesday 19th April 2016

Chester J Vs Rhyl & Prestatyn
1 Geoff Townsend 0 - 1 Stuart Hamilton
2 Noel Kelly 0 - 1 Ronald Calvert
3 John Robson 0 - 1 Nigel Hughes
4 Barry Kelly 1 - 0 Mark Donovan
Final Score: 1 - 3

Division 4
Monday 18th April 2016

Malpas Chess Mates Vs Chester L
1 Klaus Tekniepe 0 - 1 Benji Rajapandian
2 Alan Inglis 1 - 0 Danny Rajapandian
3 Orlando Bell 1 - 0 Manny Rajapandian
4 Malcolm Green 1 - 0 Daniel Richards
Final Score: 3 - 1

(Provisional).

Division 3
Friday 15th April 2016

Chester G Vs Buckley/Mold 2
1 Benji Rajapandian 0 - 1 Richard Owens
2 Jake Gibson 0 - 1 Stephen Dunning
3 Daniel Richards 0 - 1 Quentin Dodd
4 Arin Theard 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones
5 Edmond Erhardt 0 - 1 Jim Hanson
Final Score: 0 - 5

Division 4
Friday 15th April 2016

Chester N Vs Rhyl & Prestatyn
1 Phil Skippon 0 - 1 Philip Crew
2 Iniya Anand 0 - 1 Stuart Hamilton
3 Mehmet Kitis 0 - 1 Ronald Calvert
4 Aarthy Aravind 0 - 1 Nigel Hughes
Final Score: 0 - 4

Division 3
Friday 15th April 2016

Pensby 2 Vs Wallasey 7
1 Adam Hodgson 0 - 1 Brian Wiggett
2 Allan Clarke 1 - 0 Alan Kelly
3 Bill Anderson 0 - 1 Barry O'Brien
4 Ron Sheen 1 - 0 Trevor Amos
5 Colin Higgins 0 - 1 Dennis Tomlinson
Final Score: 2 - 3

Division 1
Wednesday 13th April 2016

Penyffordd Vs Wallasey 3
1 Bob Clark 1 - 0 Mark Spriggs
2 David Jameson 1 - 0 Leon Wolszczak
3 Ray Pearson ½ - ½ Dave Farley
4 John Gorman 1 - 0 Alan Jackson
5 Richard Burton 1 - 0 Duncan Rennie
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 12th April 2016

Chester C Vs Wallasey 2
1 Colm Buckley 1 - 0 Jeff Povall
2 Michael McDonagh ½ - ½ Mike O'Mahony
3 Steve Lloyd 0 - 1 Colin Hughes
4 Keith Emerton ½ - ½ Chris Latham
5 Joe Nemcek 0 - 1 Ed Taylor
Final Score: 2 - 3

Division 4
Friday 8th April 2016

Chester N Vs Pensby 3
1 Ian Clayton ½ - ½ Allan Clarke
2 Jack Carroll 0 - 1 Dragos Raureanu
3 Iniya Anand 0 - 1 Bennett Appleyard
4 Mehmet Kitis 1 - 0 Pauline Hodgson
Final Score: -

Knock Out Round
Friday 8th April 2016

Pensby KO Vs Chester KO
1 David Clark 0 - 1 John Carleton
2 Phil Owen 0 - 1 Phil Crocker
3 David Ashton 0 - 1 David Robertson
4 Liam Cadigan 0 - 1 Chris Doran
5 Adam Hodgson 0 - 1 Steve Connor
6 Brian Crompton 0 - 1 Daniel Savidge
7 Ron Sheen 0 - 1 David Stuttard
Handicap: -
Final Score: - 7

Division 1
Tuesday 5th April 2016

Chester A Vs Wallasey 1
1 John Carleton ½ - ½ Steve Carr
2 David Robertson 1 - 0 Greg Hughes
3 Steve Connor 0 - 1 Mike Coffey
4 David Stuttard 1 - 0 Stuart Smiley
5 Matthew Dodsley 0 - 1 Phil Brine
Final Score: -

Division 2
Tuesday 5th April 2016

Chester F Vs Wallasey 5
1 Jixin Yang ½ - ½ Chris Latham
2 Steve Williams ½ - ½ Colin Rees
3 Dave Littlemore ½ - ½ Alan Jackson
4 Jack Yang 1 - 0 Colin Dougherty
5 Ian Clayton 1 - 0 Ron Champion
Final Score: -

Division 2
Monday 4th April 2016

Wallasey 4 Vs Hoylake/Great Meols 2
1 Steve Lee ½ - ½ Mike Stoddart
2 Ken Jones ½ - ½ Peter Holian
3 Viv Oldham ½ - ½ Dave Picken
4 Graham Heath ½ - ½ Brian Clarke
5 Alan Kelly ½ - ½ Ron Ledgard
Final Score: -

Division 2
Friday 1st April 2016

Pensby 1 Vs Atticus
1 David Clark 0 - 1 Steve Kee
2 Phil Owen 0 - 1 Michael Williams
3 David Ashton 0 - 1 Jim Wiseman
4 Liam Cadigan ½ - ½ Sanjoy Banerjee
5 Brian Crompton 0 - 1 Steve Philp
Final Score: ½ -

Division 4
Wednesday 30th March 2016

Buckley/Mold 3 Vs Chester P
1 Robert Goodwin 0 - 1 Dave Littlemore
2 James Walker ½ - ½ Jake Gibson
3 Ben Barnes ½ - ½ Arin Theard
4 Jack Kemp 1 - 0 Nethuli Saram
Final Score: 2 - 2

Division 3
Wednesday 30th March 2016

Buckley/Mold 2 Vs Chester H
1 Richard Owens 1 - 0 Ian Clayton
2 Quentin Dodd 1 - 0 Jeoff Morris
3 Stephen Dunning 1 - 0 Daniel J
4 Ifan Rathbone-Jones 1 - 0 Phil Skippon
5 Simon Shorrock 1 - D
Final Score: 5 - 0

Division 2
Tuesday 29th March 2016

Malpas & Oswestry Vs Crewe
1 Brian Whyte D - 1 Karl Lockett
2 Richard Bryant 0 - 1 Rich Wiltshir
3 Charles Lowick Higgie ½ - ½ David Hulme
4 Peter Lovatt ½ - ½ Martin Gill
5 Graham Ives 0 - 1 Doug Barnett
Final Score: 1 - 4

Division 4
Tuesday 29th March 2016

Chester M Vs Pensby 3
1 Roberto Pino 0 - 1 Allan Clarke
2 Efe Kitis 0 - 1 Dragos Raureanu
3 Sam Burchett 0 - 1 Bennett Appleyard
4 Rutujay Chawda 1 - 0 Pauline Hodgson
Final Score: 1 - 3

Pensby board 1 awarded game because his opponent's phone went off during play

Division 1
Wednesday 23rd March 2016

Penyffordd Vs Chester D
1 Bob Clark ½ - ½ Daniel Savidge
2 David Jameson 1 - 0 James Lee
3 Ray Pearson 1 - 0 Seth Collinson
4 John Gorman 1 - 0 Jack Yang
5 Richard Burton 1 - 0 Abhijay Chawda
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 22nd March 2016

Hoylake/Great Meols 1 Vs Wallasey 1
1 Dave Tebb ½ - ½ Steve Carr
2 Mike Stone 1 - 0 Phil Davies
3 Nick Martin ½ - ½ Greg Hughes
4 Mike Smith ½ - ½ Mike Coffey
5 Tim Jones 0 - 1 Stuart Smiley
Final Score: -

Division 4
Monday 21st March 2016

Malpas Chess Mates Vs Chester M
1 Alan Inglis 1 - D
2 Klaus Tekniepe 1 - D
3 Orlando Bell 1 - D
4 Malcolm Green 1 - D
Final Score: 4 - 0

Chester didn't turn up and Malpas had not received any message before.Chester captain tried to make contact via e-mail when could not raise a team. Message not sent due to electronic vagaries. Subsequent apologies accepted by Klaus.

Division 1
Monday 21st March 2016

Wallasey 3 Vs Chester C
1 Mark Spriggs ½ - ½ Jeff Smith
2 Tony Roberts ½ - ½ Colm Buckley
3 Leon Wolszczak 0 - 1 Michael McDonagh
4 Alan Jackson 0 - 1 Steve Lloyd
5 Duncan Rennie ½ - ½ Keith Emerton
Final Score: -

Division 3
Monday 21st March 2016

Wallasey 6 Vs Chester G
1 James McCabe 0 - 1 Benji Rajapandian
2 Martin Cockerill 0 - 1 Greg Harkanyi
3 John Broomhall 1 - 0 Danny Rajapandian
4 John Higgins 0 - 1 Adam Harkanyi
5 Eddie Love 1 - 0 Manny Rajapandian
Final Score: 2 - 3

Division 4
Friday 18th March 2016

Pensby 3 Vs Chester J
1 Allan Clarke 1 - 0 Geoff Townsend
2 Dragos Raureanu 1 - 0 Noel Kelly
3 Bennett Appleyard 1 - 0 Barry Kelly
4 Pauline Hodgson 0 - 1 John Robson
Final Score: 3 - 1

Knock Out Round
Wednesday 16th March 2016

Buckley/Mold KO Vs Atticus KO
1 Andy Barber 0 - 1 Michael Williams
2 David Pearcey 0 - 1 Jim Wiseman
3 David Aldridge ½ - ½ Steve Burge
4 Frank Salt ½ - ½ Tom Webb
5 Richard Owens 1 - 0 Steve Philp
6 Stephen Dunning ½ - ½ Sanjoy Banerjee
7 Brian Lowens 1 - 0 Nigel Hobro
Handicap: -
Final Score: -

Atticus win on board count

Division 2
Tuesday 15th March 2016

Chester E Vs Atticus
1 Ray Williams 0 - 1 Steve Kee
2 Steve Lloyd 1 - 0 Jim Wiseman
3 Joe Nemcek 0 - 1 Steve Burge
4 Colin White 1 - 0 Steve Philp
5 Dave Hulme ½ - ½ Steve Winstanley
Final Score: -

Division 3
Monday 14th March 2016

Frodsham Vs Wallasey 7
1 Chris Goy ½ - ½ Ron Champion
2 Jeff Reid 0 - 1 Brian Wiggett
3 Paul Jones 0 - 1 Alan Kelly
4 Frank McGuigan 1 - 0 Felix Lefeuvre
5 Angus Weir 1 - 0 Trevor Amos
Final Score: -

Division 4
Wednesday 9th March 2016

Buckley/Mold 3 Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Simon Shorrock 1 - 0 Alan Inglis
2 James Walker 0 - 1 Klaus Tekniepe
3 Ben Barnes 0 - 1 Orlando Bell
4 Jack Kemp 1 - 0 Nick Kennard
Final Score: 2 - 2

Division 1
Tuesday 8th March 2016

Chester B Vs Wallasey 3
1 Phil Crocker 1 - 0 Mark Spriggs
2 Paul Watson 1 - 0 Leon Wolszczak
3 Graham Bromley 1 - 0 Dave Farley
4 David Bryan ½ - ½ Steve Clare
5 Ray Williams 1 - 0 Colin Dougherty
Final Score: - ½

Division 2
Tuesday 8th March 2016

Crewe Vs Hoylake/Great Meols 2
1 Karl Lockett ½ - ½ Mike Stoddart
2 Rich Wiltshir 1 - 0 Dave Picken
3 David Hulme 1 - 0 Brian Clarke
4 Martin Gill ½ - ½ Ron Ledgard
5 David Price 1 - 0 Bahkti Vasiev
Final Score: 4 - 1

Division 2
Monday 7th March 2016

Wallasey 5 Vs Chester E
1 Colin Rees 0 - 1 Ray Williams
2 Alan Jackson 1 - 0 Clive Tickell
3 Colin Dougherty ½ - ½ Joe Nemcek
4 Ron Champion 0 - 1 John Sutcliffe
5 Ian Stent 1 - 0 Dave Hulme
Final Score: -

Division 4
Friday 4th March 2016

Chester P Vs Buckley/Mold 4
1 Adam Harkanyi ½ - ½ Jim Hanson
2 Jake Gibson 0 - 1 Sithika Medagedara
3 Arin Theard 0 - 1 Sandi Medagedara
4 James Frost 1 - D
Final Score: -

Buckley/Mold player did not arrive

Division 2
Friday 4th March 2016

Pensby 1 Vs Buckley/Mold 1
1 David Clark 1 - 0 Andy Barber
2 David Ashton 1 - 0 David Aldridge
3 Liam Cadigan ½ - ½ Frank Salt
4 Ewan Herd 0 - 1 Stephen Dunning
5 Brian Crompton 0 - 1 Richard Owens
Final Score: -

Division 3
Thursday 3rd March 2016

Hoylake/Great Meols 3 Vs Chester H
1 Cliff Hughes 1 - 0 Seth Collinson
2 Bahkti Vasiev 1 - 0 Jeoff Morris
3 Ron Ledgard 1 - 0 Ian Clayton
4 Pete Steeples ½ - ½ Abhijay Chawda
5 Radu Tatar ½ - ½ Phil Skippon
Final Score: 4 - 1

Division 3
Monday 29th February 2016

Wallasey 6 Vs Frodsham
1 James McCabe ½ - ½ Chris Goy
2 Martin Cockerill 0 - 1 Jeff Reid
3 John Broomhall 1 - 0 Paul Jones
4 Eddie Love 0 - 1 Frank McGuigan
5 David Williams 0 - 1 Angus Weir
Final Score: -

Division 1
Thursday 25th February 2016

Wallasey 2 Vs Chester D
1 Jeff Povall 1 - 0 Rohan Yesudian
2 Mike O'Mahony ½ - ½ Daniel Savidge
3 Colin Hughes ½ - ½ Riyaan Yesudian
4 Chris Latham 1 - 0 James Lee
5 Ed Taylor 1 - 0 Seth Collinson
Final Score: 4 - 1

Division 2
Thursday 25th February 2016

Wallasey 4 Vs Crewe
1 Steve Lee 1 - 0 Karl Lockett
2 Ken Jones 1 - 0 Neville Layhe
3 Steve Clare 1 - 0 David Hulme
4 Viv Oldham ½ - ½ Martin Gill
5 Graham Heath ½ - ½ Rafal Pytel
Final Score: 4 - 1

Division 1
Tuesday 23rd February 2016

Chester A Vs Penyffordd
1 John Carleton 0 - 1 Bob Clark
2 David Robertson 0 - 1 David Jameson
3 Steve Connor ½ - ½ Ray Pearson
4 David Stuttard 0 - 1 John Gorman
5 Ian Clayton 0 - 1 Richard Burton
Final Score: ½ -

Division 1
Tuesday 23rd February 2016

Chester C Vs Hoylake/Great Meols 1
1 Jeff Smith 0 - 1 Dave Tebb
2 Colm Buckley 0 - 1 Mike Stone
3 Michael McDonagh ½ - ½ Nick Martin
4 Steve Lloyd 1 - 0 Thomas Carroll
5 Keith Emerton ½ - ½ Mike Stoddart
Final Score: 2 - 3

Division 2
Tuesday 23rd February 2016

Chester F Vs Hoylake/Great Meols 2
1 Jixin Yang 0 - 1 Peter Holian
2 Steve Williams ½ - ½ Dave Picken
3 Claire Kerton ½ - ½ Brian Clarke
4 Dave Littlemore ½ - ½ Ron Ledgard
5 Jack Yang 0 - 1 Bahkti Vasiev
Final Score: -

Division 3
Friday 19th February 2016

Pensby 2 Vs Buckley/Mold 2
1 Brian Crompton 1 - 0 Richard Owens
2 Allan Clarke 0 - 1 Quentin Dodd
3 Ewan Herd ½ - ½ Jim Hanson
4 Bill Anderson 0 - 1 Simon Shorrock
5 Colin Higgins 0 - 1 Sithika Medagedara
Final Score: -

Division 4
Wednesday 17th February 2016

Buckley/Mold 4 Vs Chester L
1 Jim Hanson 0 - 1 Benji Rajapandian
2 Sithika Medagedara 1 - 0 Danny Rajapandian
3 Brandon Shaw 0 - 1 Manny Rajapandian
4 Eluned Rathbone-Jones 0 - 1 Nithilan Sivanand
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 16th February 2016

Chester C Vs Penyffordd
1 Jeff Smith 0 - 1 David Jameson
2 Colm Buckley ½ - ½ Bob Clark
3 Michael McDonagh ½ - ½ John Gorman
4 Steve Lloyd 1 - 0 Richard Burton
5 Keith Emerton 1 - 0 Mike Friel
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 16th February 2016

Chester E Vs Malpas & Oswestry
1 Ray Williams 0 - 1 Richard Bryant
2 Clive Tickell ½ - ½ Charles Lowick Higgie
3 John Sutcliffe ½ - ½ Graham Ives
4 Joe Nemcek 0 - 1 Celeste McCrann
5 Dave Hulme 1 - 0 Ian Mawhood
Final Score: 2 - 3

Division 4
Tuesday 16th February 2016

Rhyl & Prestatyn Vs Chester P
1 Andrew Hughes 1 - 0 Daniel J
2 Philip Crew 1 - 0 Jake Gibson
3 Ronald Calvert 1 - 0 Arin Theard
4 Nigel Hughes 1 - 0 Nethuli Saram
Final Score: 4 - 0

Played at Chester.

Division 2
Monday 15th February 2016

Wallasey 5 Vs Pensby 1
1 Colin Hughes 0 - 1 David Clark
2 Colin Rees 0 - 1 Phil Owen
3 Alan Jackson 0 - 1 David Ashton
4 Colin Dougherty 0 - 1 Liam Cadigan
5 Ron Champion ½ - ½ Ewan Herd
Final Score: ½ -

Division 4
Friday 12th February 2016

Pensby 3 Vs Buckley/Mold 3
1 Allan Clarke 1 - 0 Robert Goodwin
2 Dragos Raureanu 1 - 0 James Walker
3 Bennett Appleyard 1 - 0 Ben Barnes
4 Pauline Hodgson 0 - 1 Jack Kemp
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 9th February 2016

Chester H Vs Wallasey 6
1 Seth Collinson 1 - 0 James McCabe
2 Abhijay Chawda 0 - 1 John Broomhall
3 Daniel J 1 - 0 John Higgins
4 Efe Kitis 0 - 1 David Williams
5 Phil Skippon 0 - 1 Eddie Love
Final Score: 2 - 3

Division 1
Tuesday 9th February 2016

Hoylake/Great Meols 1 Vs Wallasey 2
1 Dave Tebb 1 - 0 Jeff Povall
2 Mike Stone 1 - 0 Mike O'Mahony
3 Nick Martin 1 - 0 Colin Hughes
4 Mike Smith 1 - 0 Chris Latham
5 Thomas Carroll 0 - 1 Ed Taylor
Final Score: 4 - 1

Division 3
Friday 5th February 2016

Chester G Vs Pensby 2
1 Benji Rajapandian 1 - 0 Adam Hodgson
2 Danny Rajapandian 0 - 1 Allan Clarke
3 Manny Rajapandian 0 - 1 Philip Green
4 Nithilan Sivanand 0 - 1 Colin Higgins
5 Daniel Richards 0 - 1 Bennett Appleyard
Final Score: 1 - 4

Division 4
Friday 5th February 2016

Chester N Vs Buckley/Mold 4
1 Greg Harkanyi 1 - 0 Jim Hanson
2 Phil Skippon 1 - 0 Sithika Medagedara
3 Iniya Anand 1 - 0 Brandon Shaw
4 Aarthy Aravind 1 - 0 Eluned Rathbone-Jones
Final Score: 4 - 0

Division 4
Friday 5th February 2016

Chester P Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Adam Harkanyi 1 - 0 Alan Inglis
2 Jake Gibson 1 - 0 Klaus Tekniepe
3 Arin Theard 0 - 1 Orlando Bell
4 James Frost 0 - 1 Malcolm Green
Final Score: 2 - 2

Division 2
Tuesday 2nd February 2016

Crewe Vs Atticus
1 Karl Lockett 1 - 0 John Lambert
2 David Hulme 1 - 0 Jim Wiseman
3 Martin Gill 1 - 0 Michael Williams
4 Rafal Pytel 0 - 1 Steve Burge
5 David Price ½ - ½ Steve Philp
Final Score: -

Division 1
Monday 1st February 2016

Wallasey 1 Vs Chester B
1 Phil Davies 0 - 1 Phil Crocker
2 Greg Hughes 0 - 1 Chris Doran
3 Mike Coffey ½ - ½ Paul Watson
4 Stuart Smiley ½ - ½ Graham Bromley
5 Phil Brine 1 - 0 David Bryan
Final Score: 2 - 3

Division 1
Monday 1st February 2016

Wallasey 3 Vs Chester A
1 Mark Spriggs 0 - 1 John Carleton
2 Tony Roberts 0 - 1 David Robertson
3 Dave Farley ½ - ½ David Stuttard
4 Alan Jackson ½ - ½ Clive Tickell
5 Duncan Rennie 0 - 1 John Sutcliffe
Final Score: 1 - 4

Division 3
Friday 29th January 2016

Chester G Vs Hoylake/Great Meols 3
1 Benji Rajapandian 0 - 1 Ron Ledgard
2 Danny Rajapandian 0 - 1 John Smallthwaite
3 Greg Harkanyi ½ - ½ Pete Steeples
4 Benji Rajapandian 0 - 1 Radu Tatar
5 Nithilan Sivanand 0 - 1 Anthony Tatar
Final Score: ½ -

Division 3
Wednesday 27th January 2016

Buckley/Mold 2 Vs Wallasey 7
1 Quentin Dodd ½ - ½ Brian Wiggett
2 David Heitch 1 - 0 Alan Kelly
3 Sithika Medagedara 1 - 0 Trevor Amos
4 Ben Barnes 1 - 0 Barry O'Brien
5 Jack Kemp 1 - 0 Felix Lefeuvre
Final Score: - ½

Division 1
Wednesday 27th January 2016

Hoylake/Great Meols 1 Vs Chester B
1 Dave Tebb 1 - 0 Phil Crocker
2 Mike Stone 0 - 1 Chris Doran
3 Nick Martin 1 - 0 Paul Watson
4 Mike Smith ½ - ½ Graham Bromley
5 Tim Jones 0 - 1 David Bryan
Final Score: -

Division 2
Tuesday 26th January 2016

Chester E Vs Wallasey 4
1 Ray Williams ½ - ½ Steve Lee
2 Clive Tickell ½ - ½ Ken Jones
3 John Sutcliffe 1 - 0 Graham Heath
4 Joe Nemcek 1 - 0 Viv Oldham
5 Dave Hulme ½ - ½ Barry O'Brien
Final Score: -

Division 2
Tuesday 26th January 2016

Malpas & Oswestry Vs Wallasey 5
1 Charles Lowick Higgie 1 - 0 Mark Spriggs*
2 Peter Lovatt ½ - ½ Colin Rees
3 Graham Ives ½ - ½ Alan Jackson
4 Peter Brown 1 - 0 Duncan Rennie
5 Orlando Bell ½ - ½ Ron Champion
Final Score: 4 - 1

* Wallasey bd 1 was ineligible

Division 4
Tuesday 19th January 2016

Chester J Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Noel Kelly 0 - 1 Ian Mawhood
2 Omer Khan 0 - 1 Klaus Tekniepe
3 John Robson 0 - 1 Alan Inglis
4 Barry Kelly 0 - 1 Orlando Bell
Final Score: 0 - 4

Division 1
Monday 18th January 2016

Wallasey 1 Vs Chester C
1 Phil Davies ½ - ½ Jeff Smith
2 Greg Hughes ½ - ½ Colm Buckley
3 Mike Coffey 1 - 0 Michael McDonagh
4 Stuart Smiley 1 - 0 Steve Lloyd
5 Phil Brine 0 - 1 Joe Nemcek
Final Score: 3 - 2

Division 4
Friday 15th January 2016

Pensby 3 Vs Chester L
1 Allan Clarke ½ - ½ Benji Rajapandian
2 Dragos Raureanu ½ - ½ Danny Rajapandian
3 Bennett Appleyard 1 - 0 Manny Rajapandian
4 Pauline Hodgson 0 - 1 Nithilan Sivanand
Final Score: 2 - 2

Division 2
Wednesday 13th January 2016

Buckley/Mold 1 Vs Malpas & Oswestry
1 Andy Barber 0 - 1 Richard Bryant
2 David Aldridge 0 - 1 Charles Lowick Higgie
3 Stephen Dunning 0 - 1 David Bennion
4 Richard Owens 1 - 0 Ian Mawhood
5 Quentin Dodd 1 - 0 Malcolm Green
Final Score: 2 - 3

Division 4
Wednesday 13th January 2016

Rhyl & Prestatyn Vs Chester M
1 Andrew Hughes 1 - 0 Abhijay Chawda
2 Stuart Hamilton 1 - 0 Efe Kitis
3 Ronald Calvert 0 - 1 Sam Burchett
4 Nigel Hughes 1 - 0 Rutujay Chawda
Final Score: 3 - 1

Division 2
Tuesday 12th January 2016

Atticus Vs Wallasey 4
1 John Lambert 1 - 0 Steve Lee
2 Martin Blasczyk 1 - 0 Ken Jones
3 Michael Williams 1 - 0 Graham Heath
4 Steve Philp 1 - 0 Viv Oldham
5 Tom Webb 1 - 0 Martin Cockerill
Final Score: 5 - 0

Division 3
Tuesday 12th January 2016

Chester H Vs Frodsham
1 Jeoff Morris 1 - 0 Pat Ridley
2 Ian Clayton 1 - 0 Chris Goy
3 Abhijay Chawda ½ - ½ Frank McGuigan
4 Efe Kitis 0 - 1 Angus Weir
5 Phil Skippon 0 - 1 Jim McPhillips
Final Score: -

Division 2
Tuesday 12th January 2016

Hoylake/Great Meols 2 Vs Chester E
1 Helena Griffiths 0 - 1 Ray Williams
2 Peter Holian 1 - 0 Clive Tickell
3 Dave Picken 1 - 0 John Sutcliffe
4 John Smallthwaite ½ - ½ Joe Nemcek
5 P. Singh 1 - 0 Dave Hulme
Final Score: -

Division 4
Monday 11th January 2016

Malpas Chess Mates Vs Chester N
1 Alan Inglis 0 - 1 Phil Skippon
2 Orlando Bell 0 - 1 Jack Carroll
3 Malcolm Green 1 - 0 Iniya Anand
4 Klaus Tekniepe 1 - 0 Aarthy Aravind
Final Score: 2 - 2

Division 1
Monday 11th January 2016

Wallasey 2 Vs Penyffordd
1 Jeff Povall ½ - ½ Bob Clark
2 Mike O'Mahony 0 - 1 David Jameson
3 Colin Hughes 0 - 1 John Gorman
4 Chris Latham 0 - 1 Richard Burton
5 Ed Taylor 1 - 0 David Parker-Williams
Final Score: -

Division 1
Monday 11th January 2016

Wallasey 3 Vs Hoylake/Great Meols 1
1 Mark Spriggs 0 - 1 Dave Tebb
2 Tony Roberts 0 - 1 Mike Stone
3 Leon Wolszczak 0 - 1 Nick Martin
4 Dave Farley 0 - 1 Mike Smith
5 Duncan Rennie 0 - 1 Tim Jones
Final Score: 0 - 5

Division 3
Monday 11th January 2016

Wallasey 7 Vs Hoylake/Great Meols 3
1 Ian Stent 1 - 0 Ron Ledgard
2 Brian Wiggett 1 - 0 John Smallthwaite
3 Barry O'Brien 0 - 1 Pete Steeples
4 Alan Kelly 0 - 1 Bahkti Vasiev
5 Trevor Amos 0 - 1 Radu Tatar
Final Score: 2 - 3

Division 2
Tuesday 5th January 2016

Chester E Vs Buckley/Mold 1
1 Ray Williams 1 - 0 Andy Barber
2 Clive Tickell ½ - ½ David Pearcey
3 Joe Nemcek ½ - ½ David Aldridge
4 Colin White 0 - 1 Frank Salt
5 Dave Hulme 0 - 1 Richard Owens
Final Score: 2 - 3

Division 2
Monday 4th January 2016

Wallasey 5 Vs Atticus
1 Colin Hughes 0 - 1 Jim Wiseman
2 Colin Rees ½ - ½ Steve Burge
3 Alan Jackson ½ - ½ Steve Philp
4 Colin Dougherty 0 - 1 Tom Webb
5 Ron Champion ½ - ½ John Lawton
Final Score: -

Division 3
Monday 4th January 2016

Wallasey 6 Vs Pensby 2
1 Martin Cockerill 1 - 0 Adam Hodgson
2 James McCabe ½ - ½ Allan Clarke
3 John Broomhall ½ - ½ Ewan Herd
4 John Higgins 1 - 0 Bill Anderson
5 David Williams 1 - 0 Colin Higgins
Final Score: 4 - 1

Division 2
Wednesday 16th December 2015

Buckley/Mold 1 Vs Wallasey 4
1 Andy Barber ½ - ½ Ken Jones
2 Frank Salt 0 - 1 Leon Wolszczak
3 Richard Owens 1 - 0 Rick Purcell
4 Stephen Dunning ½ - ½ Graham Heath
5 Quentin Dodd 1 - 0 Alan Kelly
Final Score: 3 - 2

Division 1
Tuesday 15th December 2015

Chester B Vs Wallasey 2
1 Rokas Valantinas 1 - 0 Jeff Povall
2 Phil Crocker ½ - ½ Mike O'Mahony
3 Chris Doran 0 - 1 Colin Hughes
4 Paul Watson ½ - ½ Chris Latham
5 David Bryan 1 - 0 Ed Taylor
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 15th December 2015

Hoylake/Great Meols 2 Vs Malpas & Oswestry
1 Helena Griffiths ½ - ½ Charles Lowick Higgie
2 Mike Stoddart 0 - 1 Peter Lovatt
3 Peter Holian ½ - ½ Peter Brown
4 Dave Picken 1 - 0 Alan Inglis
5 Gordon Shaw ½ - ½ Malcolm Green
Final Score: -

Division 4
Monday 14th December 2015

Malpas Chess Mates Vs Pensby 3
1 Peter Brown 1 - D
2 Alan Inglis 1 - D
3 Malcolm Green 1 - D
4 Orlando Bell 1 - D
Final Score: 4 - 0

Pensby 3 conceded, unable to raise a team

Division 2
Monday 14th December 2015

Crewe Vs Wallasey 5
1 Karl Lockett 0 - 1 Colin Hughes
2 David Hulme 0 - 1 Colin Rees
3 Neville Layhe 1 - 0 Alan Jackson
4 Rafal Pytel ½ - ½ Colin Dougherty
5 David Price 1 - 0 Ian Stent
Final Score: -

Division 3
Friday 11th December 2015

Chester G Vs Wallasey 7
1 Greg Harkanyi 0 - 1 Rick Purcell
2 Benji Rajapandian 1 - 0 Brian Wiggett
3 Danny Rajapandian ½ - ½ Barry O'Brien
4 Manny Rajapandian 0 - 1 Dennis Tomlinson
5 Arin Theard ½ - ½ Felix Lefeuvre
Final Score: 2 - 3

Division 4
Friday 11th December 2015

Chester L Vs Rhyl & Prestatyn
1 Jack Yang 0 - 1 Diego Garcia Lucas
2 Daniel Richards 0 - 1 Ronald Calvert
3 Edmond Erhardt 0 - 1 Nigel Hughes
4 D - D
Final Score: 0 - 3

Double default on board 4

Division 2
Friday 11th December 2015

Pensby 1 Vs Chester E
1 David Clark 1 - 0 Ray Williams
2 Phil Owen 1 - 0 David Bryan
3 David Ashton 1 - 0 John Sutcliffe
4 Liam Cadigan 0 - 1 Joe Nemcek
5 Brian Crompton 1 - 0 Dave Hulme
Final Score: 4 - 1

Division 4
Wednesday 9th December 2015

Buckley/Mold 3 Vs Chester N
1 Robert Goodwin ½ - ½ Phil Skippon
2 James Walker 1 - 0 Aarthy Aravind
3 Jack Kemp 1 - 0 Milan Kustos
4 Billie Kemp 1 - D
Final Score: - ½

Knock Out Round2
Wednesday 9th December 2015

Buckley/Mold KO Vs Chester KO 2
1 Andy Barber ½ - ½ Paul Watson
2 David Pearcey 1 - 0 Ray Williams
3 Liam Jefferies ½ - ½ David Bryan
4 David Aldridge 1 - 0 Clive Tickell
5 Stephen Dunning 0 - 1 John Sutcliffe
6 Richard Owens ½ - ½ Steve Williams
7 Quentin Dodd ½ - ½ Joe Nemcek
Handicap: -
Final Score: 4 - 3

Division 2
Tuesday 8th December 2015

Atticus Vs Chester F
1 Chris Wentworth 0 - 1 Jixin Yang
2 Jim Wiseman 0 - 1 Steve Williams
3 Michael Williams 1 - 0 Dave Littlemore
4 Tom Webb 1 - 0 Jack Yang
5 Ben Ellington 0 - 1 Ian Clayton
Final Score: 2 - 3

Knock Out Round2
Tuesday 8th December 2015

Chester KO Vs Wallasey KO
1 John Carleton 1 - 0 Greg Hughes
2 Rokas Valantinas 1 - 0 Jeff Povall
3 Phil Crocker 1 - 0 Mike Coffey
4 Jeff Smith 1 - 0 Steve Lee
5 David Robertson ½ - ½ Mike O'Mahony
6 Colm Buckley 0 - 1 Phil Brine
7 Daniel Savidge ½ - ½ Leon Wolszczak
Handicap: -
Final Score: 5 - 2

Division 2
Monday 7th December 2015

Malpas & Oswestry Vs Chester F
1 Brian Whyte* 1 - 0 Jixin Yang
2 Richard Bryant 1 - 0 Steve Williams
3 Charles Lowick Higgie 1 - 0 Claire Kerton
4 Celeste McCrann 1 - 0 Jack Yang
5 Ian Mawhood 0 - 1 Ian Clayton
Final Score: 4 - 1

Division 3
Friday 4th December 2015

Pensby 2 Vs Chester H
1 Brian Crompton 0 - 1 Seth Collinson
2 Allan Clarke ½ - ½ Ian Clayton
3 Dragos Raureanu 0 - 1 Daniel J
4 Bill Anderson ½ - ½ Efe Kitis
5 Colin Higgins 0 - 1 Phil Skippon
Final Score: 1 - 4

Division 3
Thursday 3rd December 2015

Hoylake/Great Meols 3 Vs Frodsham
1 John Hanson 1 - 0 Roy Julian
2 Cliff Hughes ½ - ½ Pat Ridley
3 Ron Ledgard 1 - 0 Chris Goy
4 Pete Steeples ½ - ½ Jeff Reid
5 Bahkti Vasiev 1 - 0 Paul Jones
Final Score: 4 - 1

Division 4
Tuesday 1st December 2015

Chester J Vs Chester M
1 Geoff Townsend 0 - 1 Abhijay Chawda
2 Barry Kelly 0 - 1 Efe Kitis
3 Noel Kelly 1 - 0 Sam Burchett
4 Omer Khan 1 - 0 Rutujay Chawda
Final Score: 2 - 2

Division 1
Monday 30th November 2015

Wallasey 2 Vs Chester A
1 Jeff Povall 0 - 1 John Carleton
2 Mike O'Mahony 0 - 1 David Robertson
3 Colin Hughes 0 - 1 Steve Connor
4 Chris Latham ½ - ½ Matthew Dodsley
5 Ed Taylor 0 - 1 David Stuttard
Final Score: ½ -

Knock Out Round2
Friday 27th November 2015

Pensby KO Vs Crewe KO
1 David Clark 1 - 0 Karl Lockett
2 Phil Owen 1 - 0 Rich Wiltshir
3 David Ashton 0 - 1 David Hulme
4 Liam Cadigan ½ - ½ Neville Layhe
5 Ewan Herd 0 - 1 Rafal Pytel
6 Brian Crompton 1 - 0 Rak Khandekar
7 Allan Clarke 1 - 0 David Price
Handicap: -
Final Score: -

Division 4
Wednesday 25th November 2015

Buckley/Mold 4 Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Jonathan Hughes ½ - ½ Peter Brown
2 Jim Hanson 0 - 1 Alan Inglis
3 Sithika Medagedara 0 - 1 Nick Kennard
4 Brandon Shaw 0 - 1 Malcolm Green
Final Score: ½ -

Division 3
Monday 23rd November 2015

Wallasey 6 Vs Buckley/Mold 2
1 Martin Cockerill 0 - 1 Stephen Dunning
2 John Broomhall 0 - 1 Richard Owens
3 John Higgins 0 - 1 Quentin Dodd
4 David Williams 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones
5 James McCabe 1 - D
Final Score: 1 - 4

Wallsey board order adjusted when default known

Division 1
Friday 20th November 2015

Chester D Vs Hoylake/Great Meols 1
1 Daniel Savidge ½ - ½ Dave Tebb
2 Rohan Yesudian 1 - 0 Mike Stone
3 Riyaan Yesudian 0 - 1 Nick Martin
4 James Lee ½ - ½ Mike Smith
5 Seth Collinson 0 - 1 Thomas Carroll
Final Score: 2 - 3

Division 4
Friday 20th November 2015

Chester L Vs Chester J
1 Benji Rajapandian 1 - 0 Noel Kelly
2 Danny Rajapandian ½ - ½ Geoff Townsend
3 Manny Rajapandian 1 - 0 John Robson
4 Nithilan Sivanand 1 - 0 Barry Kelly
Final Score: - ½

Division 2
Friday 20th November 2015

Pensby 1 Vs Wallasey 4
1 David Clark 1 - 0 Ken Jones
2 David Ashton 0 - 1 Leon Wolszczak
3 Liam Cadigan ½ - ½ Martin Hargreaves
4 Adam Hodgson 0 - 1 Viv Oldham
5 Brian Crompton 0 - 1 Graham Heath
Final Score: -

Division 4
Wednesday 18th November 2015

Rhyl & Prestatyn Vs Buckley/Mold 3
1 Simon Wyn Roberts 1 - 0 Robert Goodwin
2 Philip Crew 1 - 0 James Walker
3 Stuart Hamilton ½ - ½ Ben Barnes
4 Andrew Hughes 1 - 0 Jamie Sewell
Final Score: - ½

Division 2
Tuesday 17th November 2015

Crewe Vs Chester E
1 Karl Lockett ½ - ½ Ray Williams
2 David Hulme ½ - ½ Clive Tickell
3 Martin Gill ½ - ½ John Sutcliffe
4 Rak Khandekar 0 - 1 Joe Nemcek
5 David Price 1 - 0 Dave Hulme
Final Score: -

Division 4
Friday 13th November 2015

Pensby 3 Vs Buckley/Mold 4
1 Allan Clarke 1 - 0 Jim Hanson
2 Dragos Raureanu 1 - 0 Sithika Medagedara
3 Bennett Appleyard 1 - 0 Brandon Shaw
4 Pauline Hodgson 0 - 1 Sandi Medagedara
Final Score: 3 - 1

Division 1
Monday 9th November 2015

Wallasey 1 Vs Penyffordd
1 Greg Hughes 0 - 1 Bob Clark
2 Stuart Smiley 0 - 1 David Jameson
3 Mike Coffey 0 - 1 Ray Pearson
4 Phil Brine 1 - 0 John Gorman
5 Gary Hall 0 - 1 Richard Burton
Final Score: 1 - 4

Division 2
Monday 9th November 2015

Wallasey 5 Vs Buckley/Mold 1
1 Colin Hughes ½ - ½ Andy Barber
2 Colin Rees ½ - ½ David Pearcey
3 Alan Jackson ½ - ½ Stephen Dunning
4 Colin Dougherty ½ - ½ Quentin Dodd
5 Ian Stent 0 - 1 Jonathan Hughes
Final Score: 2 - 3

Division 1
Friday 6th November 2015

Chester D Vs Wallasey 3
1 Daniel Savidge ½ - ½ Mark Spriggs
2 Rohan Yesudian 1 - 0 Tony Roberts
3 Riyaan Yesudian 0 - 1 Leon Wolszczak
4 James Lee 0 - 1 Steve Clare
5 Seth Collinson 1 - 0 Rick Purcell
Final Score: -

Division 4
Friday 6th November 2015

Chester M Vs Chester L
1 Abhijay Chawda 0 - 1 Benji Rajapandian
2 Efe Kitis 0 - 1 Danny Rajapandian
3 Sam Burchett 0 - 1 Manny Rajapandian
4 Rutujay Chawda 1 - 0 Sam Tilston
Final Score: 1 - 3

Division 4
Friday 6th November 2015

Chester P Vs Chester J
1 Adam Harkanyi 1 - 0 Geoff Townsend
2 Arin Theard 1 - 0 Dave Hulme
3 James Frost ½ - ½ Barry Kelly
4 William Bowyer 1 - 0 Omer Khan
Final Score: - ½

Knock Out Round1
Wednesday 4th November 2015

Chester KO Vs Hoylake/Great Meols KO
1 John Carleton 0 - 1 Dave Tebb
2 Phil Crocker 1 - 0 Mike Stone
3 David Robertson 0 - 1 Mike Smith
4 Chris Doran 1 - 0 Thomas Carroll
5 Steve Connor 1 - 0 Peter Holian
6 Colm Buckley 1 - 0 Mike Stoddart
7 Michael McDonagh 1 - 0 Dave Picken
Handicap: -
Final Score: 5 - 2

Knock Out Round2
Wednesday 4th November 2015

Penyffordd KO Vs Atticus KO
1 Bob Clark 1 - 0 Steve Heung
2 David Jameson 1 - 0 Jim Wiseman
3 John Gorman ½ - ½ Michael Williams
4 Richard Burton 1 - 0 Steve Burge
5 David Parker-Williams 0 - 1 Steve Philp
6 John Bourne 0 - 1 Nigel Hobro
7 Mike Friel 1 - 0 John Lawton
Handicap: -
Final Score: - 5

Division 1
Tuesday 3rd November 2015

Chester B Vs Chester C
1 Rokas Valantinas 0 - 1 Colm Buckley
2 Phil Crocker ½ - ½ Michael McDonagh
3 Chris Doran 1 - 0 Steve Lloyd
4 Graham Bromley ½ - ½ Jixin Yang
5 David Bryan 1 - 0 Joe Nemcek
Final Score: 3 - 2

Division 2
Monday 2nd November 2015

Wallasey 4 Vs Chester F
1 Steve Lee ½ - ½ Jixin Yang
2 Ken Jones ½ - ½ Steve Williams
3 Martin Hargreaves ½ - ½ Dave Littlemore
4 Graham Heath ½ - ½ Jack Yang
5 Viv Oldham 1 - 0 Ian Clayton
Final Score: 3 - 2

Division 4
Wednesday 28th October 2015

Rhyl & Prestatyn Vs Pensby 3
1 Stuart Hamilton 0 - 1 Allan Clarke
2 Ronald Calvert ½ - ½ Dragos Raureanu
3 Steve Garnett 0 - 1 Bennett Appleyard
4 Nigel Hughes 1 - 0 Pauline Hodgson
Final Score: -

Division 2
Tuesday 27th October 2015

Atticus Vs Buckley/Mold 1
1 Brian Ewart 1 - 0 David Pearcey
2 John Lambert 1 - 0 Frank Salt
3 Steve Burge 0 - 1 David Aldridge
4 Steve Heung 1 - 0 Stephen Dunning
5 Steve Philp 1 - 0 Richard Owens
Final Score: 4 - 1

Division 3
Tuesday 27th October 2015

Chester H Vs Chester G
1 Jeoff Morris 0 - 1 Benji Rajapandian
2 Ian Clayton 1 - 0 Danny Rajapandian
3 Abhijay Chawda 1 - 0 Manny Rajapandian
4 Phil Skippon 1 - 0 Sam Burchett
5 Rutujay Chawda 1 - 0 Milan Kustos
Final Score: 4 - 1

Division 2
Tuesday 27th October 2015

Hoylake/Great Meols 2 Vs Pensby 1
1 Mike Smith ½ - ½ David Clark
2 Peter Holian 1 - 0 Phil Owen
3 Dave Picken 1 - 0 David Ashton
4 Gordon Shaw ½ - ½ Liam Cadigan
5 Brian Clarke ½ - ½ Brian Crompton
Final Score: -

Division 4
Friday 23rd October 2015

Chester M Vs Chester P
1 Abhijay Chawda 1 - 0 Arin Theard
2 Efe Kitis 1 - 0 James Frost
3 Sam Burchett 1 - 0 William Bowyer
4 Rutujay Chawda 1 - 0 Alex Roberts
Final Score: 4 - 0

Division 4
Friday 23rd October 2015

Chester N Vs Chester L
1 Phil Skippon 1 - 0 Benji Rajapandian
2 Jack Carroll 1 - 0 Danny Rajapandian
3 Aarthy Aravind 0 - 1 Manny Rajapandian
4 Milan Kustos 1 - 0 Sam Edwards
Final Score: 3 - 1

Division 3
Thursday 22nd October 2015

Hoylake/Great Meols 3 Vs Wallasey 6
1 John Hanson 0 - 1 Martin Cockerill
2 Ron Ledgard 0 - 1 John Broomhall
3 John Davis 1 - 0 Eddie Love
4 Pete Steeples 1 - 0 John Higgins
5 Bahkti Vasiev 1 - 0 David Williams
Final Score: 3 - 2

Division 2
Monday 19th October 2015

Wallasey 4 Vs Malpas & Oswestry
1 Steve Lee 1 - 0 Charles Lowick Higgie
2 Martin Hargreaves ½ - ½ Peter Lovatt
3 Viv Oldham 0 - 1 Peter Fisher
4 Graham Heath 0 - 1 Peter Brown
5 Rob Hales 1 - 0 Nick Kennard
Final Score: -

Division 4
Wednesday 14th October 2015

Buckley/Mold 4 Vs Rhyl & Prestatyn
1 Jonathan Hughes 1 - 0 Stuart Hamilton
2 Jim Hanson 0 - 1 Ronald Calvert
3 Sithika Medagedara 0 - 1 Steve Garnett
4 Michael Shone 1 - 0 Mark Donovan
Final Score: 2 - 2

Division 1
Wednesday 14th October 2015

Chester A Vs Chester B
1 John Carleton 1 - 0 Rokas Valantinas
2 David Robertson 1 - 0 Paul Watson
3 Steve Connor 1 - 0 Graham Bromley
4 Matthew Dodsley 0 - 1 David Bryan
5 David Stuttard 1 - 0 Ray Williams
Final Score: 4 - 1

Division 2
Wednesday 14th October 2015

Chester F Vs Crewe
1 Jixin Yang 0 - 1 Rich Wiltshir
2 Steve Williams ½ - ½ David Hulme
3 Dave Littlemore 0 - 1 Neville Layhe
4 Jack Yang 0 - 1 Martin Gill
5 Ian Clayton 0 - 1 Rafal Pytel
Final Score: ½ -

Division 2
Tuesday 13th October 2015

Hoylake/Great Meols 2 Vs Wallasey 5
1 Mike Smith ½ - ½ Colin Rees
2 Mike Stoddart ½ - ½ Alan Jackson
3 Dave Picken ½ - ½ Colin Dougherty
4 Gordon Shaw ½ - ½ Ron Champion
5 Peter Inward 1 - 0 James McCabe
Final Score: 3 - 2

Division 3
Monday 12th October 2015

Wallasey 7 Vs Chester H
1 Rick Purcell 1 - 0 Jeoff Morris
2 Alan Kelly 0 - 1 Seth Collinson
3 Barry O'Brien 1 - 0 Daniel J
4 Trevor Amos 0 - 1 Ian Clayton
5 Felix Lefeuvre ½ - ½ Phil Skippon
Final Score: -

Division 4
Friday 9th October 2015

Chester L Vs Chester P
1 Daniel Richards 1 - 0 Jake Gibson
2 Sam Edwards 1 - 0 James Frost
3 Sam Tilston 0 - 1 Arin Theard
4 Gethin Brown 0 - 1 Alex Roberts
Final Score: 2 - 2

Division 4
Friday 9th October 2015

Chester M Vs Chester N
1 Abhijay Chawda 1 - 0 Phil Skippon
2 Efe Kitis 1 - 0 Jack Carroll
3 Sam Burchett 1 - 0 Iniya Anand
4 Rutujay Chawda 1 - 0 Aarthy Aravind
Final Score: 4 - 0

Division 2
Tuesday 6th October 2015

Malpas & Oswestry Vs Pensby 1
1 Charles Lowick Higgie 1 - 0 David Clark
2 Peter Lovatt 1 - 0 Phil Owen
3 Celeste McCrann 1 - 0 David Ashton
4 Klaus Tekniepe 0 - 1 Liam Cadigan
5 Nick Kennard 0 - 1 Brian Crompton
Final Score: 3 - 2

Division 3
Monday 5th October 2015

Frodsham Vs Buckley/Mold 2
1 Paul Jones 0 - 1 David Aldridge
2 Frank McGuigan 0 - 1 Richard Owens
3 Jeff Reid 1 - 0 Stephen Dunning
4 Angus Weir 1 - 0 Robert Goodwin
5 John Hutchison 0 - 1 Ben Barnes
Final Score: 2 - 3

Jeff Reid estimated at 95 based on his first 3 results

Division 1
Monday 5th October 2015

Wallasey 1 Vs Wallasey 2
1 Greg Hughes ½ - ½ Jeff Povall
2 Mike Coffey 0 - 1 Mike O'Mahony
3 Phil Brine 0 - 1 Colin Hughes
4 Gary Hall 0 - 1 Chris Latham
5 Martin Hargreaves ½ - ½ Ed Taylor
Final Score: 1 - 4

Division 2
Wednesday 30th September 2015

Buckley/Mold 1 Vs Crewe
1 Andy Barber 0 - 1 Karl Lockett
2 Frank Salt 0 - 1 Rich Wiltshir
3 Richard Owens ½ - ½ David Hulme
4 Stephen Dunning ½ - ½ Neville Layhe
5 Gordon Sommerville 0 - 1 Rafal Pytel
Final Score: 1 - 4

Division 4
Wednesday 30th September 2015

Buckley/Mold 3 Vs Buckley/Mold 4
1 Robert Goodwin 1 - 0 Brandon Shaw
2 James Walker 0 - 1 Sithika Medagedara
3 Ben Barnes 1 - 0 Michael Shone
4 Jack Kemp 1 - 0 Eluned Rathbone-Jones
Final Score: 3 - 1

Division 1
Wednesday 30th September 2015

Penyffordd Vs Hoylake/Great Meols 1
1 Bob Clark 1 - 0 Dave Tebb
2 David Jameson 1 - 0 Mike Stone
3 Ray Pearson ½ - ½ Nick Martin
4 John Gorman 0 - 1 Mike Smith
5 Richard Burton 0 - 1 Tim Jones
Final Score: -

Division 1
Tuesday 29th September 2015

Chester C Vs Chester D
1 Jeff Smith 1 - 0 Daniel Savidge
2 Colm Buckley ½ - ½ Rohan Yesudian
3 Michael McDonagh ½ - ½ Riyaan Yesudian
4 Steve Lloyd 1 - 0 James Lee
5 Jixin Yang 1 - 0 Seth Collinson
Final Score: 4 - 1

Division 4
Friday 25th September 2015

Chester P Vs Chester N
1 Adam Harkanyi 0 - 1 Phil Skippon
2 Jake Gibson 0 - 1 Jack Carroll
3 Arin Theard 1 - 0 Milan Kustos
4 James Frost 0 - 1 Aarthy Aravind
Final Score: 1 - 3

Division 1
Wednesday 23rd September 2015

Chester A Vs Chester C
1 John Carleton 1 - 0 Jeff Smith
2 David Robertson ½ - ½ Colm Buckley
3 Steve Connor 0 - 1 Michael McDonagh
4 Matthew Dodsley 1 - 0 Steve Lloyd
5 David Stuttard ½ - ½ Keith Emerton
Final Score: 3 - 2

Division 2
Wednesday 23rd September 2015

Chester F Vs Pensby 1
1 Jixin Yang ½ - ½ David Clark
2 Jack Yang 0 - 1 Phil Owen
3 Ian Clayton 0 - 1 David Ashton
4 Abhijay Chawda 0 - 1 Liam Cadigan
5 Efe Kitis 0 - 1 Brian Crompton
Final Score: ½ -

Division 1
Tuesday 22nd September 2015

Chester B Vs Chester D
1 Rokas Valantinas ½ - ½ Daniel Savidge
2 Phil Crocker 1 - 0 Rohan Yesudian
3 Paul Watson 0 - 1 Riyaan Yesudian
4 Graham Bromley 1 - 0 Seth Collinson
5 Ray Williams 1 - 0 Abhijay Chawda
Final Score: -

Knock Out Round1
Tuesday 22nd September 2015

Atticus KO Vs Malpas & Oswestry KO
1 Chris Wentworth 1 - D
2 Jim Wiseman 1 - D
3 Steve Burge 1 - D
4 Steve Philp 1 - D
5 Tom Webb 1 - D
6 Dave Hurley 1 - D
7 John Lawton 1 - D
Handicap: -
Final Score: 7 - 0

Division 4
Monday 21st September 2015

Malpas Chess Mates Vs Rhyl & Prestatyn
1 David Thomas 0 - 1 Simon Wyn Roberts
2 Alan Inglis 0 - 1 Stuart Hamilton
3 Klaus Tekniepe ½ - ½ Ronald Calvert
4 Malcolm Green 0 - 1 Nigel Hughes
Final Score: ½ -

Division 1
Monday 21st September 2015

Wallasey 2 Vs Wallasey 3
1 Jeff Povall ½ - ½ Mark Spriggs
2 Mike O'Mahony ½ - ½ Tony Roberts
3 Colin Hughes 1 - 0 Leon Wolszczak
4 Chris Latham 1 - 0 Dave Farley
5 Ed Taylor ½ - ½ Duncan Rennie
Final Score: -

Division 2
Tuesday 15th September 2015

Atticus Vs Hoylake/Great Meols 2
1 Brian Ewart 0 - 1 Mike Smith
2 Chris Wentworth 1 - 0 Dave Picken
3 Jim Wiseman 1 - 0 Ron Ledgard
4 Steve Philp 1 - 0 John Davis
5 Ben Ellington 1 - D
Final Score: 4 - 1

Division 3
Monday 14th September 2015

Frodsham Vs Pensby 2
1 Paul Jones ½ - ½ Adam Hodgson
2 Angus Weir ½ - ½ Allan Clarke
3 Jeff Reid 1 - 0 Ewan Herd
4 John Hutchison 0 - 1 Bill Anderson
5 Jack Coxon 0 - 1 Colin Higgins
Final Score: 2 - 3

Division 2
Monday 14th September 2015

Wallasey 4 Vs Wallasey 5
1 Steve Lee ½ - ½ Colin Hughes
2 Ken Jones ½ - ½ Colin Rees
3 Rob Hales 0 - 1 Alan Jackson
4 Graham Heath 0 - 1 Colin Dougherty
5 Viv Oldham ½ - ½ Ian Stent
Final Score: -

Division 3
Monday 14th September 2015

Wallasey 7 Vs Wallasey 6
1 Rick Purcell 1 - 0 Martin Cockerill
2 Alan Kelly ½ - ½ John Broomhall
3 Barry O'Brien ½ - ½ Eddie Love
4 Trevor Amos ½ - ½ John Higgins
5 Felix Lefeuvre ½ - ½ David Williams
Final Score: 3 - 2

Division 4
Friday 11th September 2015

Chester L Vs Chester K
1 Danny Rajapandian 0 - 1 Ian Clayton
2 1 - D
3 Nithilan Sivanand 0 - 1 Adam Harkanyi
4 1 - D
Final Score: 2 - 2

Kept for grading purposes

Division 4
Friday 11th September 2015

Chester N Vs Chester J
1 Phil Skippon ½ - ½ Geoff Townsend
2 Jack Carroll 0 - 1 John Robson
3 Iniya Anand 0 - 1 Barry Kelly
4 Aarthy Aravind 1 - 0 Omer Khan
Final Score: -

Division 1
Friday 11th September 2015

Chester D Vs Chester A
1 Daniel Savidge 0 - 1 John Carleton
2 Rohan Yesudian ½ - ½ David Robertson
3 Riyaan Yesudian ½ - ½ Steve Connor
4 James Lee 1 - 0 David Stuttard
5 Seth Collinson ½ - ½ John Sutcliffe
Final Score: -

Division 1
Thursday 10th September 2015

Wallasey 3 Vs Wallasey 1
1 Mark Spriggs 0 - 1 Steve Carr
2 Tony Roberts 1 - 0 Greg Hughes
3 Leon Wolszczak 0 - 1 Mike Coffey
4 Dave Farley 1 - 0 Phil Brine
5 Duncan Rennie 1 - 0 Gary Hall
Final Score: 3 - 2

Division 2
Wednesday 9th September 2015

Chester F Vs Chester E
1 Jixin Yang ½ - ½ Ray Williams
2 Dave Littlemore 0 - 1 Clive Tickell
3 Jack Yang 0 - 1 John Sutcliffe
4 Ian Clayton ½ - ½ Joe Nemcek
5 Efe Kitis 0 - 1 Dave Hulme
Final Score: 1 - 4